Autosale bilforum - Diskutera styling, tuning, bilvård, bilmek, däck, fälg mm.
Autosale bilforum - Diskutera styling, tuning, bilvård, bilmek, däck, fälg mm.
Hem | Profil | Registera dig | Aktiva ämnen | Medlemmar | Sök | FAQ
Användarnamn:
Lösenord:
Välj språk
Spara lösenordet
Har du glömt ditt lösenord?

 Alla forum
 Autosale Forum
 Trängselavgifter
 Dubbelbeskattning?
 Nytt ämne  Svara på ämnet
 Utskriftsvänligt
Författare  Ämne Nästa ämne  

Leo
Starting Member

15 inlägg

Postat - 04 mar 2006 :  13:21:45  Visa profil  Svara med citat
När jag åkte igenom biltullarna häromdagen så registrerades jag för en passage, men då bilen precis var nyköpt så hade tydligen inte ägarbytet gått igenom i bilregistret, varav jag blev tvungen att betala samma avgift en gång till när ägarbytet gått igenom. Borde inte denna beskattning vara knuten till bilen? Kommer jag få tillbaka denna avgift eller är detta en miss som de förbisett?

Nu är det ju inte mycket pengar vi pratar om men principiellt så blir man aningen förvånad och förbannad!
/Leo

Ändrad av - Leo den 04 mar 2006 13:22:30

Rikard
Starting Member

9 inlägg

Postat - 05 sep 2006 :  17:20:48  Visa profil  Svara med citat
Bara ett litet exempel....

två passager om dagen om 15 och 20 kronor, 5 dagar i veckan och under 4 veckor. Summa 700 kronor. Man kanske åker bil 10 månader om året genom skatte-tullarna? 700 * 10 = 7000 kronor. Någon som villigt betalar 7000 kronor mer per år i skatt på sin inkomst?

Av principsak vill jag inte betala mer skatt då den redan toppar rekord i utsugning av medborgarna.
Gå till toppen av sidan
   Ämne Nästa ämne  
 Nytt ämne  Svara på ämnet
 Utskriftsvänligt
Hoppa till:
Autosale bilforum - Diskutera styling, tuning, bilvård, bilmek, däck, fälg mm. © 2002-2007 Autosale.se Till toppen av sidan
Snitz Forums 2000